Jesteś tutaj
Strona Główna > Ciekawostki > Bardzo nietypowy pomnik wrocławski

Bardzo nietypowy pomnik wrocławski

Pomnik we Wrocławiu

Znajduje się na obowiązkowej liście każdego, kto odwiedza Wrocław w celach turystycznych. O jakim pomniku mowa?

W Starych Jatkach niegdyś działały prężnie różnorodne zakłady rzeźnicze oraz sklepy sprzedające wyroby mięsne wyprodukowane tuż obok. Dziś można tam kupić pamiątki z miasta. Wrocławscy artyści postanowili w nietypowy sposób uczcić wszystkie zwierzęta, które straciły życie w tym miejscu, aby stać się pokarmem dla ludzi.

Pomnik Zwierząt Rzeźnych opatrzony napisem: Ku czci Zwierząt Rzeźnych – Konsumenci wzbudza niemałe zainteresowani. Na pomnik składają się sylwetki z brązu takich zwierząt jak świnia, koza, gęś z jajkiem, kogut, cielak oraz królik. Turyści chętnie się z nimi fotografują, nie zawsze zdając sobie sprawę, że ten pomnik jest tak naprawdę bardzo smutnym podsumowaniem wpływu człowieka na życie zwierząt.

Chyba znacznie trafniej byłoby się przy nim zatrzymać na chwilę i pomyśleć nad tym, czy to aby na pewno jest słuszne, że zjadamy naszych braci mniejszych, pomimo że wcale nie ma takiej potrzeby. Artyści, którzy zdecydowali się na stworzenie tego pomnika, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to człowiek jest największym agresorem na ziemi. Ponieważ to człowiek jako jedyne zwierzę zabija nie dlatego, że musi, żeby przeżyć.

Przesłanie tego niezwykłego przedsięwzięcia artystycznego doskonale podsumowują słowa Paula McCartneya „Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem”. Warto o tym pomyśleć komponując swoje codzienne menu.

(Fot. PRZEMKO)

Top