
To wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Wrocławia, które pozwala zarówno turystom, jak i mieszkańcom lepiej poznać powojenną historię tego miasta i jego okolic.
Odbywają się tutaj zarówno projekty kulturalne, wystawy historyczne, jak i projekty związane z edukacją dzieci i młodzieży. Ekspozycja zatytułowana „Wrocław 1945-2016” stanowi pasjonującą opowieść zarówno o losach samego miasta, jak i jego mieszkańców, którzy przybyli z Kresów oraz różnych części polski, aby stworzyć w tym miejscu zupełnie nową społeczność kulturalną i naukową.
Wystawa posiada nie tylko bogatą scenografię oraz oprawę multimedialną i interaktywną, wzbogacono ją także materiałami audio-video, tysiącami fotografii oraz unikatowymi eksponatami. Zwiedzający mogą na przykład samodzielnie podpisać się pod Orędziem biskupów polskich do biskupów niemieckich, zostać opozycyjnym drukarzem czy wystartować w znanym na cały świat Wyścigu Pokoju. Centrum stawia na nowoczesne techniki ekspozycyjne, które mają zainteresować widza w każdym wieku i zaangażować go do wspólnej zabawy.
Zajezdnia stanowi doskonałe miejsce do prowadzenia projektów kulturalnych z udziałem najmłodszych, ponieważ tutaj kształtów nabiera stwierdzenie „nauka przez zabawę”.
W Centrum Zajezdnia organizowane są ponadto koncerty oraz imprezy różnego typu tj. spotkania z autorami, konferencje, spektakle teatralne, gry historyczne czy warsztaty edukacyjne. Znajduje się tam także bardzo kameralne kino na 49 miejsc, a latem organizowane jest kino w plenerze.
(Fot. MrsBrown)