
Jedną z atrakcji tych terenów jest między innymi Jezioro Bielawskie, ale tereny te obfitują także w zabytki. Sprawdź, co warto jeszcze wiedzieć o Bielawie, a także, co warto zobaczyć podczas weekendu w tej okolicy. To jedynie ok. 50 km od Wrocławia…
Bielawa – etymologia nazwy wsi
Znamy już historię Bielawy, ale warto poświęcić chwilę także na wyjaśnienie jej nazwy. Pochodzi ona najprawdopodobniej od słowiańskiej nazwy potoku (biela, bila – biała). Pierwsza wzmianka w dokumentach na temat Bielawy jest z 1288 roku.
W tym czasie zakończył się spór między biskupem Wrocławia Tomaszem II Zarembą a księciem wrocławsko-krakowskim Henrykiem IV Prawym o wyjaśnienie stosunków państwa oraz kościoła. W końcu książę ustąpił i przygotował akt powołujący fundację przy kościele św. Krzyża we Wrocławiu, a także obdarował ją 48 łanami czynszowymi we wsi Biela.
Jezioro Bielawskie
Malowniczo położone jezioro z piaszczystą i strzeżoną plażą, molem, wyspą, wypożyczalnią sprzętu wodnego i boiskami sportowymi oraz siłownią plenerową i placem zabaw dla najmłodszych to jedna z największych atrakcji Bielawy i okolic. Nad jeziorem trzeba przespacerować się po molo prowadzącym na wyspę – znajduje się ono blisko Parku Krajobrazowego Gór Sowich, co jest dodatkową atrakcją. Jeśli macie więcej czasu, zdecydowanie wyruszcie też w góry – dostępne są liczne szlaki piesze i rowerowe o różnym stopniu trudności.
Można tu oglądać Góry Sowie, czyli najstarsze góry w Europie. Miłośnicy relaksu na plaży mogą się opalać, a aktywni popływać kajakiem lub rowerem wodnym z pobliskiej przystani. Latem wypożyczalnia sprzętu jest czynna codziennie. Oprócz wypożyczalni na jeziorze działa też Klub Żeglarski „Wielka Sowa”.
Inne atrakcje
Poza tym na wyspie można relaksować się na trawie, zrobić piknik, zatrzymać się w domkach turystycznych, zorganizować grill na przygotowanych dla turystów paleniskach. Obok jeziora jest też odkryty basen z placem zabaw i zjeżdżalnią, zmodernizowany w 2016 roku.
Punkt widokowy „Koci Grzbiet”. Koci Grzbiet (651 m n.p.m.) to szczyt w Górach Sowich, na którego zboczu w 2011 roku stworzono platformę widokową. Wycieczka jest krótka i nie wymaga dużej wprawy, można wybrać się na rodzinny spacer, startując z Leśnego Dworku w Bielawie. Idziemy razem z zielonym i niebieskim szlakiem, kierujemy się przez mostek na drugi brzeg i wędrujemy wzdłuż niego. Szlak zaczyna wieść ku górze – szlak niebieski podąża na wprost, a zielony prowadzi w lewo. Wybieramy ten drugi i po chwili podziwiamy wspaniałą panoramę – widoczne są Chmielina (664 m n.p.m.) i Niedźwiadek (675 m n.p.m.), a z tyłu Kalenica (964 m n.p.m.) oraz Słoneczna (949 m n.p.m.). Po ok. kwadransie musimy skręcić w prawo, by po chwili podziwiać piękną panoramę z punktu widokowego. Ciekawa jest też sama trasa wiodąca po malowniczych ścieżkach Gór Sowich. Po drodze zobaczymy też bogaty świat flory i fauny.
Wieża widokowa na Górze Parkowej. Góra Parkowa znajduje się w sercu miasta. Na szczyt Góry Parkowej wiodą trzy szlaki spacerowe o zróżnicowanym stopniu trudności, a także popularna ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Góra Parkowa”. Jedną z jej atrakcji jest wieża widokowa, z której można oglądać malowniczą panoramę miasta i okolic. Wyznaczono tu ścieżki piesze i rowerowe, są też miejsce do relaksu i grillowania. Góra Parkowa stała się też popularna wśród biegaczy górskich.
Park Miejski i trakt linowy. Park Miejski przyciąga turystów różnymi atrakcjami – jak na przykład ponad 200-metrowy trakt linowy. Można tu spróbować pokonać wiele przeszkód znajdujących się na kilkumetrowej wysokości. Do przykładowych przeszkód zaliczymy bujany most, tyrolkę, siatkę czy ściankę wspinaczkową. Z kolei niskie trakty linowe to dodatkowa atrakcja dla dzieci.
Trasa kajakowa. Park Miejski jest jedną z atrakcji turystycznych Bielawy – zachwyca florą, ale też mostami, fontannami, traktem linowym i… trasą kajakową. Można w nim popływać kajakiem lub rowerem wodnym. Wypożyczalnię sprzętu prowadzi Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zachęcamy do pływania po jedynej w regionie trasie kajakowej w parku miejskim – dla romantyków ciekawostką będzie „Most Zakochanych”.
Inne atrakcje turystyczne – przykłady
Nie brakuje też innych atrakcji ani w samej Bielawie, ani w okolicy – jak zabytki, Góry Sowie (poświęcimy im osobny wpis), skateparku, rezerwatu „Bukowa Kalenica”. Turystów przyciąga też Łysa Góra. Wśród zabytków jest m.in. fontanna z Sową, która trzyma herb Bielawy – zabytek ten uchodzi za symbol miasta. Pomnik na 5-metrowej kamiennej kolumnie robi wrażenie – wyrzeźbiono w niej osiem figurek krasnoludków, kościół Bożego Ciała zbudowany w 1743 roku, Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i inne obiekty sakralne, Pałac Sandreckich, Krzyż Milenijny na Wzgórzu Pojednania i dwa krzyże pokutne oraz zabytkowe wille symbolizujące dawny luksus, wybudowane w XIX i XX wieku przez właścicieli fabryk włókienniczych.
fot. Pexels / Pixabay