Jesteś tutaj
Strona Główna > Biznes > Dotacje – tylko na rozpoczęcie działalności, czy również na rozwój firmy?

Dotacje – tylko na rozpoczęcie działalności, czy również na rozwój firmy?

banknoty

Planując wystartowanie z własnym biznesem, szukamy zastrzyku gotówki w różnego typu dotacjach. Co jednak wtedy, kiedy już mamy firmę, ale chcemy nadal ją rozwijać?

Wsparcie dla istniejących firm – na co możemy liczyć?

Otwierając biznes, możemy pozyskać dodatkowe fundusze z urzędu pracy oraz z programów unijnych. Czy jednak jest szansa na podobną pomoc dla firm, które funkcjonują już jakiś czas na rynku, ale chciałyby rozwinąć skrzydła? Na szczęście tak, wśród programów operacyjnych Unii Europejskiej znajdują się też takie, które wspierają wdrażanie innowacji w już działających przedsiębiorstwach. Pieniądze zdobyć można w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Fundusze przyznawane są m.in. na badania i rozwój, informatyzację, transport i energetykę. Wspierane jest również wdrażanie rozwiązań proekologicznych. Dużą szansę na uzyskanie dotacji mają rolnicy – rozwój obszarów wiejskich to jedno z priorytetowych działań Unii Europejskiej i jej funduszy.

Jeśli nie dotacje, to co?

Jeśli Twój biznes nie kwalifikuje się do programu unijnego, zawsze możesz poszukać innych sposobów na finansowanie zmian w firmie. Banki oferują bardzo atrakcyjne kredyty firmowe, a samorządy prowadzą czasem programy regionalne. W specyficznej sytuacji są również naukowcy, którzy mogą starać się o uzyskanie grantów na badania.  Takie granty najłatwiej zdobyć, zgłaszając się do jednego z organizowanych na przestrzeni całego roku konkursów.

Partnerem artykułu jest: https://www.ncbr.gov.pl/

Olga, foto: _Alicja_ / Pixabay

Top