Jesteś tutaj
Strona Główna > Turystyka > Góry Izerskie – niebywała atrakcja regionu

Góry Izerskie – niebywała atrakcja regionu

Mała Syberia oraz Zaginiona Osada

Mała Syberia oraz Zaginiona Osada to dwie największe atrakcje Gór Izerskich. Mimo że to jedno z najzimniejszych miejsce w Polsce, warto się tu wybrać!

Góry Izerskie – pasmo górskie w Sudetach Zachodnich znajdujące się na terenie Polski oraz Czech. Składa się na nie kilka grzbietów górskich. Słyną też jako niebywale zimne miejsce – według oficjalnych polskich danych temperatura może tu spaść nawet do około -41°C. Klimatolodzy twierdzą, że dawniej zapewne spadała nawet do -45°C. Co więcej, ujemne wartości występują tu nawet latem! Nic dziwnego, że Hala Izerska uważana jest za biegun zimna.

Warto wybrać się tu na urlop, gdyż są to świetne tereny dla aktywnych – sa szlaki piesze, rowerowe czy narciarstwa biegowego, a w zimie organizowane są też wyścigi psich zaprzęgów. Działa też Po kolej gondolowa „Stóg Izerski” ze Świeradowa-Zdroju! Można zatrzymać się w licznych schroniskach zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Są to m.in. Schronisko Orle, Izerski Stóg, Chatka Górzystów, Wysoki Kamień, a u sąsiadów Nová Louka oraz Jizerka.

Góry Izerskie nie specjalnie wysokie, gdyż dawniej w wyniku wietrzenia skał wysokie partie się wyrównały. Wschodnia część Wysokiego Grzbietu to wąski grzbiet o stromych stokach. Po naszej stronie znajdują się dwa rezerwaty przyrodnicze – Torfowiska Doliny Izery i Krokusy w Górzyńcu. Atrakcji turystycznych tu nie brakuje! Mała Syberia oraz Zaginiona Osada to kolejne z nich.

(Fot. buskeros71)

Top