Jesteś tutaj
Strona Główna > Wrocław > Ile mostów jest we Wrocławiu?

Ile mostów jest we Wrocławiu?

Legenda Wrocławskiego Krasnoludka

Różne źródła podają, że może być ich aż sto. Jednakże jest to, jak się okazuje naprawdę spore niedoszacowanie. Dlaczego?

Otóż dlatego, że we Wrocławiu jest o wiele więcej mostów niż rzeczone sto. Tak naprawdę to nie wiadomo ile, bo spory na ten temat istnieją od wielu lat i nic nie wskazuje na to, by rychło miało się to zmienić. Wydaje się, że liczba najbardziej wiarygodna to sto trzydzieści. To i tak niewiele w obliczu faktu, iż w okresie przedwojennym było ich tutaj podobno ponad 300!

Na szczęście władze miejskie bardzo dbają o to, aby wrocławskie mosty były poddawane stosowanym konserwacjom i dzięki temu cieszą swoją niewątpliwą urodą zarówno mieszkańców, jak i tłumnie przybywających do miasta turystów. Most Zwierzyniecki czy Most Tumski nazywany także mostem zakochanych z powodu setek kłódek z imionami par, przytwierdzonymi do jego barierek są świetnymi przykładami na to, że odpowiednie utrzymanie zabytków tego typu pozwala na to, aby cieszyły one oko wiele stuleci. Mosty mają także związane z nimi legendy.

Na przykład przeprawa, która prowadzi nas na wyspę Piaskową, była nazywana nieco żartobliwie „Skrobaczką”. Można by pomyśleć, że to nieco absurdalna nazwa jednak ma swoje uzasadnienie w tym, co działo się w jej okolicach przed laty. Otóż jej okratowanie bardzo często zahaczało o pasażerów, którzy podróżowali w osobliwy sposób, czepiając się burt tramwajowych. Można było to porównać do ich zeskrobywania – stąd Skrobaczka właśnie. Warto poznać legendy dotyczące mostów we Wrocławiu, bo często są one naprawdę ciekawe.

Jednakże jak to z legendami bywa, nie zawsze są prawdziwe.

(Fot.

Top