
Herb Wrocławia to jeden z głównych symboli miasta. Ma ciekawą symbolikę, a także historię, ponieważ w przeciągu lat zmieniał się kilkukrotnie.
Krótka historia wrocławskiego herbu
Ciekawym aspektem historii herbu Wrocławia jest to, że zmieniał się prawdopodobnie najczęściej w tej części Europy. Pierwsze miejskie godło pojawiło się w XIII w. jako pieczęć z dwugłowym orłem. Dwugłowy orzeł kojarzył się jednak z herbami zaborców, więc wkrótce zamieniono go na orła jednogłowego. Tego wizerunku używał wójt wraz z ławą miejską, jednak samorząd miejski miał swoją wizję i już wkrótce role herbu Wrocławia zaczął pełnić wizerunek głowy Jana Chrzciciela (najpierw sam, potem podwójnie naprzemiennie z dwoma czeskimi lwami), a w XVI wieku stworzono herb pięciopolowy, z dwoma świętymi, orłem piastowskim, lwem i literą “W”. Taki herb funkcjonował długo, bo aż do czasu wojny, kiedy naziści zastąpili go dwupolowym herbem z orłem w pruskiej wersji i Krzyżem Żelaznym. Po wojnie, w latach 1948-1990 herbem był stary wizerunek dwugłowego orła, a w 1990 zdecydowano się przywrócić tradycyjny pięciopolowy herb w nieco zmodyfikowanej wersji.
Jakie symbole obecnie można znaleźć na herbie Wrocławia?
W prawym górnym rogu herbu znajduje się lew czeski, symbol dawnej przynależności do Królestwa Czeskiego. W lewym górnym rogu widzimy czarnego orła śląskiego, a w lewym dolnym literę W. W prawym dolnym rogu znajduje się popiersie Jana Ewangelisty na odwróconej koronie, zaś w centrum tarczy, na jedynym okrągłym polu mieści się odcięta głowa patrona katedry wrocławskiej, Jana Chrzciciela.
Olga, f: Momentmal / Pixabay