Jesteś tutaj
Strona Główna > Ciekawostki > Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Koparka

U stóp Gór Złotych mieści się popularna w tym regionie atrakcja – Kopalnia Złota. Warto pokonać tę malowniczą i atrakcyjną trasę, która zapewnia moc wrażeń.

Znajdujący się tu iluminowany podziemny wodospad potrafi zachwycić! Kopalnia Złota w Złotym Stoku jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Regionie Kotliny Kłodzkiej. Wydobywanie złota trwało tutaj od X wieku, aż do lat 60 XX wieku.

Krąży ciekawostka, że wydobywane w tej kopalni złoto umożliwiło podróż Krzysztofa Kolumba do Indii. Nie mniej intrygującą wiadomością jest to, że arsen ze Śląska służył do… podtruwania Napoleona. Ile w tym prawdy – nie wiadomo.

Poza tym cennym kruszcem pozyskiwano również arsen – co ciekawe, w XVIII wieku zapewniał on nawet większe dochody. Kopalnia jest nieczynna dopiero od 1996 roku – w tym też roku uruchomiono na jej terenie Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, czyli powszechnie znane obecnie jako Kopalnia Złota. Dla turystów udostępniono dwie sztolnie – za bilet uprawniający do wejścia zapłacimy 15 zł, a za dzieci 12 zł.

Dodatkowo tuż obok kopali znajduje się ekspozycja Minerałów i historii Mennicy, którą też warto zobaczyć.

Fot. darkmoon1968

Top