
Wrocław to atrakcyjna stolica Dolnego Śląska, miasto mostów, krasnali i muzeów. Jeśli planujesz wizytę w okolicy, wybierz się do kilku z nich. Poniżej polecamy najciekawsze muzea we Wrocławiu – oto nasz TOP 5.
Najlepsze wrocławskie muzea
Muzeum Narodowe. To jedno z najważniejszych muzeów nie tylko we Wrocławiu, ale w całym Dolnym Śląsku. Muzeum Narodowe to historyczny Śląsk w pigułce. Kolekcja obejmuje bardzo cenne zbiory – głównie z malarstwa i rzeźby, m.in. obrazy znanych polskich artystów, jak Matejko czy Kossak.
Sale podzielone są na kilka działów, za kryterium obrano okres albo region, z którego pochodzą dane eksponaty. W Muzeum Narodowym są zarówno wystawy stałe, jak także czasowe. Na Muzeum Narodowe składają się też dodatkowe trzy oddziały – Muzeum Etnograficzne, Pawilon Czterech Kopuł oraz Panorama Racławicka. Każdy z nich zasługuje na wizytę. Pawilon Czterech Kopuł powstał na początku XX wieku na terenach wystawowych we wschodniej części miasta. W 2009 roku zostało przejęte przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Panorama Racławicka. Na temat Panoramy Racławickiej warto jednak napisać kilka zdań dodatkowo. Jest to muzeum sztuki we Wrocławiu, założone w 1893 we Lwowie, ale od 1980 roku znajduje się we Wrocławiu. Można tu oglądać obraz cykloramiczny Bitwa pod Racławicami namalowany przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka w latach 1893-1894. W zespole tym był też m.in. Włodzimierz Tetmajer. Upamiętnia on setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej (1794 rok). Pomysłodawcą panoramy był jeden z jej twórców, Jan Styka.
Muzeum Sztuki Współczesnej. To propozycja dla miłośników współczesnej sztuki, nie zaś historii. Znajdują się w nim m.in. ekspozycje malarstwa i rzeźby – jak na przykład dzieła Zdzisława Beksińskiego. Muzeum koncentruje się na promowaniu lokalnych i najnowszych zjawisk sztuki współczesnej. Ciekawy jest już sam budynek, w którym się ono znajduje – to bunkier, dlatego nazywany jest „schronem dla sztuki”.
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Obejmuje zbiory związane z historią Uniwersytetu Wrocławskiego, od XV wieku do współczesnego okresu. Obejmuje m.in. Aulę Leopoldyńską, która jest najbardziej reprezentacyjną i największą salą gmachu głównego. Mieści się w głównym budynku uczelni. Architektura budynku to jeden z najcenniejszych barokowych zabytków w Europie.
Hydropolis. Jedyne centrum edukacyjne w Polsce dedykowane w całości wodzie i zarazem jedno z niewielu takich miejsc na świecie. Hydropolis łączy nowoczesne technologie, interaktywne instalacje z prezentacjami multimedialnymi. Atrakcja ta przyciąga wielu turystów, m.in. rodziny z dziećmi. Można tu zobaczyć różne oblicza wody odkrywać ją z różnych perspektyw, często innych i zaskakujących.
Wystawa znajduje się w podziemnym zbiorniku o powierzchni 4 tysięcy metrów sześciennych. Jest tu siedem stałych stref tematycznych, ale organizowane są też cykliczne wystawy czasowe. Na dzieci czeka specjalna strefa oraz gry interaktywne, a na wszystkich – przestrzeń relaksu.
fot. Makalu / Pixabay