Jesteś tutaj
Strona Główna > Wrocław > Odwiedź Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Odwiedź Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Wrocław ze Skytower

Jeśli wybierasz się do Wrocławia i masz w planach zwiedzanie miasta, to koniecznie znajdź czas, aby odwiedzić muzeum, które prezentuje prace wrocławskich artystów oraz rzemieślników począwszy od czasów dawnych aż do współczesnych.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej znajdziesz w Starym Ratuszu usytuowanym w centrum miasta. Jest to jeden z najpiękniejszych zabytków późnogotyckiej architektury świeckiej, jaki znajduje się w Europie. Ratusz zachowany jest w doskonałym stanie. A jego unikalne wnętrza mogą służyć za główny eksponat w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

Szczególną uwagę przykuwa Sala Wielka ze sklepieniami krzyżowo-żebrowymi oraz portalami, płaskorzeźbami i zwornikami. Posiada ona także powierzchnię, która daje jej prawo do nazywania jedną z największych tego typu sal w gotyckich ratuszach europejskich – wynosi ona 650 metrów kwadratowych. Warto zwrócić także uwagę na Salę Książęcą, której pierwotnym przeznaczeniem była kaplica. Znajdziemy w niej wiele ciekawych wyrobów ze srebra wykonanych w rozlicznych warsztatach rzemieślników wrocławskich od XVI do XIX wieku.

Na tym samym piętrze znajdziemy także Izbę Seniora Rady, w której podziwiać można zbiorowy portret rajców i ławników wykonanych przez samego Georga Scholza Młodszego w roku 1668. Jeśli chcemy bliżej poznać nie tylko historię miasta, ale i jego rzemieślników oraz mieszkańców to zadecydowanie należy odwiedzić właśnie to muzeum.

Pozwala ono w inny sposób spojrzeć na Wrocław, zbliżając się jednocześnie do jego codziennego życia sprzed wielu setek lat.

(Fot. uroburos)

Top