Jesteś tutaj
Strona Główna > Ciekawostki > Ogród Japoński – poznaj orientalny klimat miasta

Ogród Japoński – poznaj orientalny klimat miasta

Zatoka w ogrodzie Japońskim we Wrocławiu

Ogród Japoński to wspaniały przykład ogródków utrzymanych w orientalnym klimacie. Miejsce to wyjątkowe na skalę krajową oraz europejską.

Ogród został zaprojektowany w szczegółach przez wybitnych specjalistów pochodzących z Japonii. Jest świetnym przykładem japońskiej kultury. Wykorzystano tutaj liczne założenia przestrzenne i każde z nich ma znaczenie, a ponadto zgromadzono około 270 taksonów roślin drzewiastych. Co ciekawe, część okazów pochodzi jeszcze z nasadzeń z lat 1909–1913. Ogród znajduje się w Parku Szczytnickim w Śródmieściu i jest wielką atrakcją stolicy Dolnego Śląska.

Historia tego miejsca sięga jeszcze lat 1909-1913 – wtedy to powszechnie znany entuzjasta kultury Orientu, hrabia Fritz von Hochberg, zapragnął we współpracy z japońskimi architektami krajobrazu stworzyć taki ogród na wystawę światową. Projekt ambitny, pomysł niemal szalony, a jednak hrabia naprawdę chciał spełnić swoje marzenie. Był nie tylko dyplomatą, ale także orientalistą.

Z biegiem lat jednak charakter ogrodu się zmieniał – dopiero w połowie lat 90. zdecydowano się wrócić do pierwotnej koncepcji. Rozpoczęto długie i żmudne prace, aby po ponad dwóch latach Ogród Japoński znów został otwarty – był to 1997 rok.

Na nieszczęście już po 2 miesiącach został w całości zniszczony przez tzw. „powódź stulecia”. Po latach odbudowano go i wciąż stanowi jedną z największych atrakcji we Wrocławiu. W zachwyt wpadają tu nie tylko miłośnicy przyrody czy Japonii – ogród naprawdę robi ogromne wrażenie.

(Fot. kettibellya)

Top