Jesteś tutaj
Strona Główna > Miejsca we Wrocławiu > Rynek wrocławski – jeden z najpiękniejszych w Polsce

Rynek wrocławski – jeden z najpiękniejszych w Polsce

Rynek centralny Wrocław

Wiele polskich miast słynie z cudownych rynków – na czele choćby z Krakowem i właśnie Wrocławiem. Który jest najpiękniejszy? O tym trzeba przekonać się osobiście!

Na pewno większe rynki znajdują się w Krakowie oraz Olecku, ale kwestia piękna to już sporny temat. Wiele zależy od gustu, upodobań – warto zwiedzić ich jak najwięcej, aby wyrobić sobie własne zdanie. Z pewnością polecamy wpisać na listę wartych zwiedzenia rynek we Wrocławiu!

Wrocławski Rynek został wytyczony już w pierwszej połowie XIII w. – ma 213 metry długości i 178 metrów szerokości. W pobliżu zaś jest tak wiele atrakcji turystycznych, że na pewno będziesz miał tu co robić nawet przez kilka dni.

Koniecznie trzeba wybrać się do późnogotyckiego Starego Ratusza, gdyż jest to najokazalsza taka budowla w Polsce. Koronkowa architektura robi wrażenie na każdym, nie tylko miłośniku historii sztuki czy architektury. Wstąp również do Muzeum Miejskiego, którego zbiory są imponujące.

Rynek otoczony jest przez kamienice ufundowane przez wrocławskich patrycjuszy. Warto zwrócić uwagę na budynek inny stylistyczne od reszty zabudowy – to modernistyczny wieżowiec wybudowany zgodnie z projektem Heinricha Rumpa w 1930 roku.

Historyczne serce miasta to ponadto ulubione miejsce spotkań wrocławian. Nie brakuje tu wspaniałych restauracji czy klimatycznych kafejek, gdzie można przyjemnie spędzić wieczór. Fontanna, pręgierz oraz pomnik Fredry są najpopularniejszymi punktami na dolnośląskim Rynku.

(Fot. uroburos)

Top