Jesteś tutaj
Strona Główna > Wrocław > Tajemnice wrocławskich parków

Tajemnice wrocławskich parków

Wrocławski park

Stolica Dolnego Śląska słynie na cały kraj z tego, że posiada wiele parków oraz zielonych terenów rekreacyjnych. Mają one także swoje tajemnice. Jakie? Sprawdźmy.

Niewiele osób wie, że we Wrocławiu mamy parki wyznaczające nam strony świata. Jest więc Park Zachodni, Park Wschodni, Park Południowy, brakuje tylko Parku Północnego. Wielu mieszkańców uważa, że Parkiem Północnym jest Park Staszica, który znajdziemy niedaleko dworca kolejowego Nadodrze.

Przez jakiś czas nawet funkcjonował on pod taką nazwą. Każdy z tych parków posiada swoje ciekawe tajemnice, które znają tylko prawdziwi maniacy historii. Podobno w Parku Południowym pod wszystkimi willami oraz pawilonami są ogromne schrony. Osoby z największą wyobraźnią twierdzą nawet, że właśnie do nich dojdziemy tajemnymi tunelami z podziemnego Dworca Głównego. Dementujemy te plotki. To zdecydowanie nieprawdziwe informacje.

W Parku Zachodnim możemy zobaczyć natomiast ruiny jednego z fortów Festung Breslau. A jeśli naprawdę dobrze poszukamy, to znajdziemy w tej okolicy także nagrobki po nie istniejącym już cmentarzu, który znajdował się po sąsiedzku z działającym do dziś cmentarzem żydowskim. Jednak wymaga to naprawdę dużej wytrwałości.

Park Wschodni natomiast przez bardzo długi czas był jedynie skrawkiem zieleni za ogródkami działkowymi na drodze do Księża Małego. Porośnięty chaszczami, bluszczami, drzewami sprawiał naprawdę niesamowicie magiczne wrażenie, szczególnie że na jego końcu można było znaleźć resztki schronów, kanały oraz stare śluzy.

(Fot. Arnej14)

Top