Jesteś tutaj
Strona Główna > Polecane > Tajemniczy Dolny Śląsk – top 3

Tajemniczy Dolny Śląsk – top 3

Rynek we Wrocławiu

Lista zaskakujących miejsc na Dolnym Śląsku jest bardzo długa! Prezentujemy wybrane z nich, od których warto rozpocząć poznawanie tego fascynującego regionu Polski.
Na Dolnym Śląsku nie brakuje tajemniczych, niezwykłych, zapomnianych miejsc, które kryją w sobie zagadki. Każdy tu znajdzie coś dla siebie, a dla ułatwienia Wam zadania wytypowaliśmy 3 niezwykłe atrakcje regionu.

Krzywa Wieża Frankensteina. Nie musisz jechać do włoskiej Pizy, aby ujrzeć krzywą wieżę. Mieści się w Ząbkowicach Śląskich, które to przed wojną nosiły nazwę „Frankenstein”. Jej wysokość wynosi 34 metry, a aby wejść na górę, trzeba pokonać 139 schodów. W 1606 roku wybuchła tu głośna afera grabarzy – podobno dokonywali bezczeszczenia zwłok. Bardzo możliwe, że także Mary Shelley, autorka słynnej powieści, słyszała o tym i dlatego wykorzystała tę nazwę jako tytuł powieści.

Budniki – miasto, gdzie nie ma słońca. W Sowiej Dolinie warto wybrać się do dawnej osady Budniki. Polecamy zaplanować tę wyprawę w zimie – wtedy nie ma tu słońca przez ponad 100 dni! Co prawda nie jest to przyjemne uczucie, ale ewenement godny uwagi. Z czego to wynika? Z położenia wioseczki na północnym stoku Karkonoszy. Słońce znajduje się o tej porze roku bliżej linii horyzontu i do osady nie dociera słońce.

Ruiny miasta Miedzianka – Historia tego miasta przeplata się z górnictwem. Wydobywano stąd rudę żelaza i rudę uranu. Wyrobiska ciągnęły się pod miasteczkiem, ale szkody spowodowane tą działalnością ogromne i ludzi przesiedlono.

(Fot. przemokrzak)

Top