
Droga biegnąca do wsi Kleinburg stanowiła przedłużenie ul. Świdnickiej. Był to bardzo zaludniony fragment, nawet zanim został włączony w obręb miasta. Przeważnie żyli tu rolnicy i ogrodnicy, bo ziemia była tu bardzo żyzna. Pierwsze zabudowania wybudowano tutaj około 1850 roku, z kolei w 1866 roku włączono Nową Wieś w granice miasta.
Wtedy też władze zdecydowały o zmianie nazw ulicy z Kleinburger Chaussee na Kleinburgerstr. Na początku lat 70. XIX w. zaczęto z kolei wdrażać w życie plan urbanistyczny przygotowany dla Przedmieścia Południowego. Zakładał on modernizację tego odcinka – droga miała posłużyć do stworzenia reprezentacyjnej ulicy. Zmieniono też ponownie jej nazwę – teraz na Kaiser-Wilhelm-Str. Przedmieście Świdnickie jest uznawane za wyjątkowy fragment Wrocławia do dzisiaj – znajdują się tu m.in. piękne i bogate wille świadczące o prestiżu i pozycji tej części Wrocławia oraz kamienice z dużymi, przestronnymi mieszkaniami (o imponującej powierzchni 300 mkw.).
W 1897 roku przedłużono ulicę do ul. Krzyckiej i nasypu kolei towarowej. Przed wojną, a dokładnie w kwietniu 1938 roku, nazwa ją na cześć bojówek hitlerowskich – Strasse der SA.