Jesteś tutaj
Strona Główna > Ciekawostki > Winobranie w Zielonej Górze

Winobranie w Zielonej Górze

Winobranie

Zielona Góra kojarzy się z winem – miasto określa się nawet jako Winny Gród. Dni Zielonej Góry – Winobranie – to odbywająca się każdego roku, największa w regionie, impreza kulturalna. We wrześniu zaplanuj udział w święcie wina.

Muzeum Wina w Zielonej Górze to okazja, by poznać historię winiarstwa od średniowiecza po czasy współczesne. Wybierz się zobaczyć stałą ekspozycję pod tytułem „Muzeum Wina”. Smaki win można z kolei poczuć we wrześniu podczas Dni Zielonej Góry – wydarzenie trwa 9 dni. Organizowane są wtedy liczne imprezy z inicjatywy lokalnych stowarzyszeń, jarmarki czy koncerty, a także prezentacje produktów regionalnych, głównie win.

Tradycje uprawy winorośli liczą kilka wieków w Zielonej Górze. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem są coroczne obchody godów Winobrania. Od połowy XIX w. święto Winobrania ogłaszała Rada Miejska. Tradycje kontynuują mieszkańcy miasta – w trakcie Dni Zielonej Góry obchodzone jest również Święto Winobrania, które nawiązuje do dawnych obrzędów i zbiorów.

O historii winobrania w tym regionie więcej napiszemy wkrótce.

fot. JillWellington / Pixabay

Top