Jesteś tutaj
Strona Główna > Ciekawostki > Wrocław miastem pomników

Wrocław miastem pomników

pomnik-ludzie-wrocław

We Wrocławiu znajduje się bardzo dużo pomników upamiętniających różne wydarzenia. Poznajcie trzy z nich.

Pomnik Katyński w Parku Słowackiego

To Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej we Wrocławiu zaprojektowany przez Tadeusza Tchórzewskiego i zbudowany w latach 1994 – 2000. Budowla ta ma kształt krzyża oraz powierzchnię 380 m2. Forma skłąda się z czterech płyt granitowych i dwóch figur z brązu: Anioła Śmierci i Piety Katyńskiej mającej kształt Matki Ojczyzny trzymającej w ramionach zamordowanego jeńca.

Pomnik Uczonych Polskich, Ofiar Hitleryzmu

To Pomnik Pomordowanych Profesorów Lwowskich. Budowla położona jest na skwerze profesora Kazimierza Idaszewskiego przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu. W pobliżu znajduje się kompleks budynków Politechniki Wrocławskiej. Mord lwowskich profesorów dokonała II Rzesza 4 i 26 lipca 1941 roku. Autorem dzieła jest wrocławski rzeźbiarz Borys Michałowski.

Pomnik Zwycięstwa Żołnierza Polskiego

To pomnik upamiętniający zwycięstwo żołnierza polskiego w 1945 roku. Stoi przy ulicy Bernarda Pretficza we Wrocławiu, a zbudowany został w 1948 roku. Budowla przedstawia figurę żołnierza niosącego sztandar i depczącego swastykę na granatowym cokole z przytwierdzoną tablicą i znajdującą się na niej inskrypcją. Co ciekawe, w tym samym miejscu przez II wojną światową znajdował się inny pomnik pruskiego generała i feldmarszałka Helmuta von Moltkiego. Cokół z pomnika feldmarszałka wykorzystano do budowy nowego pomnika.

Anna Kowalska, fot. e-pajeczno/Pixabay

Top