Jesteś tutaj
Strona Główna > Polecane > Wrocław miasto stu mostów!

Wrocław miasto stu mostów!

Most Grunwaldzki we Wrocławiu

Wyjątkowo piękny Rynek, oryginalne krasnale, Hala Stulecia – Wrocław ma wiele wizytówek! Jedną z nich są z pewnością także wspaniałe mosty…

Mieszkańcy twierdzą, że podobnie jak krasnale, wrocławskie mosty są trudne do policzenia. Nie wiadomo, ile ich jest dokładnie – można znaleźć informację, że 200, a także, że dwa razy więcej, bo aż 400. Dokładna liczba jest trudna do określenia, gdyż zależy, jakie przyjmiemy kryterium – czy kładki i wiadukty także zaliczymy jako mosty.

Jaka ta liczba by nie była, jasne jest, że Wrocław oficjalnie zajmuje czwarte miejsce z miast europejskich pod względem ich liczby. Wyprzedzają go oczywiście Wenecja, Amsterdam, a także Petersburg. Stolica Kultury 2016 ma ogromne powody do dumy!

Jest to jednak normalne, że mostów tu nie brakuje, skoro przez Wrocław przepływa aż sześć rzek. Niebywałe, ale łącznie tworzą one 25 wysp! Wiele mostów słynie jako wyjątkowo imponujące, piękne, zabytkowe czy romantyczne. Warto zobaczyć przede wszystkim Most Grunwaldzki, który uznaje się za najwspanialszy most wiszący w Polsce. Wybudowano go jeszcze w latach XX w. Także Most Rędziński uchodzi za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc we Wrocławiu.

Warto zobaczyć także inne, np. Most Zwierzyniecki od centrum w stronę ZOO, Most Milenijny, Most Tumski czy Most Warszawski. Na wielu z nich wiele zakochanych par wiesza kłódki z wyrytymi swoimi imionami na znak miłości. Wrocław to mianowicie wyjątkowa sceneria na romantyczne spacery!

(Fot. DariuszSankowski )

Top