Jesteś tutaj
Strona Główna > Turystyka > Wrocław na weekend

Wrocław na weekend

most-wrocław

Wrocław – jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych miast w Polsce będzie idealne na weekendowy wypoczynek. Warto wybrać się tu na kilka dni i na pewno nie zazna się nudy.

Wrocław oferuje wiele atrakcji zarówno w zimie, jak i w lato. Można wybrać się tu na kajaki, zwiedzać moc zabytków, spacerować po Starym Mieście, usiąść w klimatycznych restauracjach, odkrywać nowe atrakcje.

Stolica Dolnego Śląska cieszy się też popularnością wśród turystów zagranicznych, często trafia na listy najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast świata. Historyczne zabytki i inne atrakcje mają różny charakter – znajdzie się ich wiele zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Przede wszystkim na uwagę zasługuje Ostrów Tumski – to najstarsza część Wrocławia, historia sięga X stulecia. Warto wiedzieć, że do powstania miasta przyczynili się Piastowie Śląscy, którzy założyli swój gród na wyspie u ujścia Oławy do Odry. W XIV wieku wyspa stała się własnością kościoła – zabytki sakralne są tu największą atrakcją.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela to najważniejszy kościół na Śląsku. Gotycka bazylika pochodząca z XIII-XIV wieku to pierwsza w pełni gotycka świątynia na polskiej ziemi. Uchodzi za perełkę architektoniczną, nie brakuje jej zdobień itd. Co więcej, warto podziwiać malowniczą panoramę Wrocławia z wieży katedralnej. Można na nią również wjechać!

Ostrów Tumski kryje jednak więcej zabytków, m.in. kościół św. Idziego (najstarszy z wrocławskich kościołów), gotycka Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, pomnik Jana Nepomucena, Muzeum Archidiecezjalne (Księga Henrykowska z XIII i XIV wieku, w której zapisane zostało pierwsze zdanie w języku polskim).

Od XIX wieku Ostrów Tumski nie jest wyspą, mimo że cały czas prowadzą na niego mosty. Najsłynniejszy jest most Tumski, który określa się mianem mostu zakochanych, gdyż zgodnie z tradycją zawiesza się na nim kłódki z wyznaniami miłości. Kluczyki wrzuca się do Odry, aby miłość trwała wiecznie.

Poza zabytkami architektonicznymi piękny jest tutaj również Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, który mieści się obok katedry. Malowniczy spacer alejkami sprawi Wam wielką przyjemność. Znajduje się tutaj wiele gatunków roślin, oczka wodne i szklarnie, a zatem można tu wspaniale zaznać relaksu już po intensywnym zwiedzaniu.

Ostrów jest też wspaniałym miejscem na wieczorny spacer, aby odkryć jego inne oblicze. Latarnik tradycyjnie zapala latarnie, co dodaje uroku. Wyjątkowo klimatyczne miejsce nabiera dodatkowego uroku.

Karol, fotos:3centista /Pixabay

Top