
Transport to prężnie rozwijająca się branża, która nie traci tempa. Przykładem jest Wrocław, który okrzyknięto polską stolicą elekromobilności.
Elektromobilna stolica Polski?
We Wrocławiu działają m.in. wypożyczalnie na minuty, w których można zdecydować się np. na samochód, rower, skuter i hulajnogę. Wrocław to miasto, w którym idea car-sharingu jest coraz popularniejsza. Nic w tym dziwnego, bo przecież można skorzystać z takiej oferty również w innych dużych miastach Polski?
LG Chem Wrocław Energy
A jednak stolica Dolnego Śląska zasługuje także na miano stolicy elektromobilności, gdyż na tle innych polskich i w ogóle europejskich miast wyróżnia ją coraz prężniej się rozwijająca fabryka LG Chem Wrocław Energy – Wrocław wyrasta na światowego lidera w produkcji baterii do samochodów elektrycznych.
Fabryka baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych – LG Chem Wrocław Energy – znajduje się niedaleko Wrocławia, w Biskupicach Podgórnych. Powstała w ramach projektu greenfield i jest jedyną taką fabryką w Europie. Produkowane są tu wszystkie komponenty baterii – ogniwa, elektrody, moduły i akumulatory napędzające elektryczne pojazdy na całym świecie. Niskie ceny, brak korków, miejsca parkingowe
Wypożyczalnia samochodów elektrycznych we Wrocławiu – Vozilla – obejmuje już aż 200 samochodów. Wystarczy pobrać aplikację na telefon, aby szybko i prosto wypożyczyć auta. Poza tym dodatkowo kuszące są… specjalne miejsca parkingowe. Nic dziwnego, że wśród mieszkańców popyt na taką formę miejskiego transportu rośnie. Wielu z nich woli zostawić prywatny samochód w garażu i skorzystać z wypożyczonego pojazdu.
Coraz więcej punktów ładowania
Wrocław to miasto korków, a takie auta je omijają, bo wszystkie samochody elektryczne mogą jeździć buspasami. Również stacji ładowania jest w mieście coraz więcej – obecnie jest około 20 miejsc, np. przy Dworcu Głównym, na parkingach CH Magnolii, Sky Tower, na autostradzie A4 itd. Punktów będzie wciąż przybywać.
Karo, foto: Fullstoppr / Pixabay