Jesteś tutaj
Strona Główna > Ciekawostki > Wrocław – stolica elektromobilności

Wrocław – stolica elektromobilności

hulajnoga

Transport to prężnie rozwijająca się branża, która nie traci tempa. Przykładem jest Wrocław, który okrzyknięto polską stolicą elekromobilności. 

Elektromobilna stolica Polski?

We Wrocławiu działają m.in. wypożyczalnie na minuty, w których można zdecydować się np. na samochód, rower, skuter i hulajnogę. Wrocław to miasto, w którym idea car-sharingu jest coraz popularniejsza. Nic w tym dziwnego, bo przecież można skorzystać z takiej oferty również w innych dużych miastach Polski? 

LG Chem Wrocław Energy

A jednak stolica Dolnego Śląska zasługuje także na miano stolicy elektromobilności, gdyż na tle innych polskich i w ogóle europejskich miast wyróżnia ją coraz prężniej się rozwijająca fabryka LG Chem Wrocław Energy – Wrocław wyrasta na światowego lidera w produkcji baterii do samochodów elektrycznych.

Fabryka baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych – LG Chem Wrocław Energy – znajduje się niedaleko Wrocławia, w Biskupicach Podgórnych. Powstała w ramach projektu greenfield i jest jedyną taką fabryką w Europie. Produkowane są tu wszystkie komponenty baterii – ogniwa, elektrody, moduły i akumulatory napędzające elektryczne pojazdy na całym świecie. Niskie ceny, brak korków, miejsca parkingowe 

Wypożyczalnia samochodów elektrycznych we Wrocławiu – Vozilla – obejmuje już aż 200 samochodów. Wystarczy pobrać aplikację na telefon, aby szybko i prosto wypożyczyć auta. Poza tym dodatkowo kuszące są… specjalne miejsca parkingowe. Nic dziwnego, że wśród mieszkańców popyt na taką formę miejskiego transportu rośnie. Wielu z nich woli zostawić prywatny samochód w garażu i skorzystać z wypożyczonego pojazdu.

Coraz więcej punktów ładowania

Wrocław to miasto korków, a takie auta je omijają, bo wszystkie samochody elektryczne mogą jeździć buspasami. Również stacji ładowania jest w mieście coraz więcej – obecnie jest około 20 miejsc, np. przy Dworcu Głównym, na parkingach CH Magnolii, Sky Tower, na autostradzie A4 itd. Punktów będzie wciąż przybywać.

Karo, foto: Fullstoppr / Pixabay

Top