Jesteś tutaj
Strona Główna > Miejsca we Wrocławiu > Wrocławskie kamienice

Wrocławskie kamienice

Wrocław słynie z pięknych, zabytkowych kamienic. Historia niektórych z nich sięga czasów średniowiecza. Są też i takie, które zostały odbudowane po drugiej wojnie światowej.

Kamienica Pod Złotym Słońcem

To wybudowana w stylu barokowym kamienica na wrocławskim rynku. Co ciekawe, wcześniej w tym miejscu stały dwa średniowieczne domy. Z tego czasu zachowały się wnęki okienne. Kamienica było wiele razy przebudowywana, by ostateczny wygląd przybrać w 1740 roku. Kwaterowało tutaj wiele znanych osobistości. Dzisiaj znajduje się tutaj Muzeum Pana Tadeusza.

Kamienica Pod Błękitnym Słońcem

Kamienica ta pochodzi z czasów średniowiecza i znajduje się na wrocławskim rynku. Budowla ta była wielokrotnie przebudowywana, a pierwszy budynek został wzniesiony w XIV wieku. W 1670 kamienica została gruntownie unowocześniona przez Georga Miltnera, zyskując nową fasadę z obramieniami lukarn w połaci dachu. Zmodernizowano wówczas część wnętrza kamienicy i wydzielono sień, udekorowawszy ją piękną sztukaterią.

Kamienica Pod Złotym Dzbanem

To kolejna średniowieczna kamienica, umieszczona w południowej pierzei rynku we Wrocławiu, naprzeciw wejścia do Piwnicy Świdnickiej. Niedaleko znajduje się Kamienica Pod Zieloną Dynią. Dawniej w podwórzu budowli mieścił się średniowieczny browar. Co ciekawe, z browaru tego prowadził do przedsionka Piwnicy Świdnickiej podziemny tunel, którym transportowano beczki z piwem. Kamienica została zniszczona w 1945 i odbudowana w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Anna Kowalska, foto:uroburos/Pixabay

Top