Jesteś tutaj
Strona Główna > Miejsca we Wrocławiu > Zaproszenie na wrocławski rynek

Zaproszenie na wrocławski rynek

Wrocławski rynek mniejszy

Rynek stolicy dolnego śląska należy do największych dawnych placów targowych w naszym kraju. Niewątpliwie powinien go odwiedzić każdy, kto zawita do Wrocławia.


Wrocławski rynek kipi pozytywną energią, jak na prawdziwą europejską metropolię przystało. Teren rynku obejmuje niemal 3,8 hektara i daje mu to trzecią pozycję pod względem wielkości w Polsce. Większe rynki mają tylko Kraków i Olecko. Co ciekawe ratusz znajdujący się na jego terenie jest najbardziej okazały w kraju.

W podziemiach ratusza działa jeden z najstarszych w Europie lokali gastronomicznych Piwnica Świdnicka. Jest to unikatowy w skali Europy zabytek świeckiej architektury gotyckiej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ratusz we Wrocławiu powstawał na przestrzeni 250 lat, począwszy od końca XIII do XVI wieku. Podczas ostatniej przebudowy, która miała miejsce w latach 1470 – 1480 budynek powiększono niemal o połowę i nadano jej reprezentacyjnego charakteru. Wrocławski rynek otaczają urokliwe kamienice.

Niezwykle oryginalny jest modernistyczny wieżowiec wybudowany w 1930 roku według projektu Heinricha Rumpa. Nieco odstaje on od reszty zabudowań i bez wątpienia przyciąga wzrok każdego z przechodniów. Na terenie rynku znajdziemy także pomnik Aleksandra Fredry oraz pręgierz. Jest także fontanna, która popularnie nazywana jest Zdrojem (na cześć prezydenta Bogdana Zdrojewskiego, za którego rządów stanęła fontanna).

Warto także zobaczyć dwa ocalone domki altarystów nazywane Jasiem i Małgosią.

(Fot. domeckopol)

Top