Pomysłodawcą i autorem koncepcji oraz nazwy „Afrykarium” jest prezes spółki ZOO Wrocław, Radosław Ratajszczak. Afrykarium to w skrócie prezentacja różnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych we Wrocławiu – nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych.
Pierwsze w Polsce oceanarium
Największą atrakcją wrocławskiego zoo jest Afrykarium, które powstało z połączenia dwóch słów Afryka i Akwarium. Działa od 2012 roku i przyciąga turystów odwiedzających Dolny Śląsk i stolicę regionu, Wrocław. Odwiedzając te okolice, koniecznie trzeba wybrać się do oceanarium. By je zwiedzić, trzeba kupić bilet do zoo. Nowoczesne oceanarium to miejsce, w którym można zapoznać się z bogatą fauną i florą Afryki.
Zwiedzanie tego obiektu trwa zwykle około 2-3 godzin. W wybranych pomieszczeniach temperatura dochodzi nawet do 40 stopni, warto wziąć ze sobą butelkę wody lub wybrać się do kawiarni działającej na terenie oceanarium.
Przygotowywanie szczegółowych projektów wykonawczych „Afrykarium” trwało niemal 4 lata. Ostatecznie budowa rozpoczęła się na przełomie marca i kwietnia 2012 roku, ale powstał obiekt niezwykły i unikatowy w skali kraju i świata. To pierwsze w Polsce oceanarium i jedna z największych atrakcji turystycznych we wrocławskim zoo i w ogóle w Polsce.
Porusz swoją wyobraźnię – Afrykarium i ważne liczby
Całkowita kubatura Afrykarium to ponad 184 000 m³. Obiekt liczy trzy kondygnacje, jedna znajduje się pod ziemią. Powierzchnia użytkowa to prawie 9000 m², usługowa to około 7000 m², a ekspozycje zewnętrzne zajmują powierzchnię 7500 m². Afrykarium ma wody tyle, co sześć basenów olimpijskich.
Poznaj ekosystemy wodne Czarnego Lądu
To ważny kompleks prezentujący wybrane ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Afryki – jak Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Dżungla nad rzeką Kongo i Wybrzeże Szkieletów. Niezwykłe miejsce szybko podbiło serca nie tylko wrocławian.
Dla przykładu wystawa dotycząca Afryki Wschodniej zasługuje na wyjątkową uwagę. Można tutaj podziwiać m.in. hipopotamy nilowe, mrówki, golce czy różne gatunki motyli. Atrakcją jest również akwaria z rybami z wielkich rowów afrykańskich. Wybrane gatunki ryb nie występują już w środowisku naturalnym.
Wystawy w Afrykarium
Każdą z wystaw odróżniają różne, często unikalne, gatunki zwierząt. W Afryce można oglądać różne ekosystemy i gatunki żyjące w zupełnie różnych warunkach, co podkreśla różnorodność Afryki. Inną z głównych atrakcji jest 18-metrowy przezroczysty tunel, przez który można obserwować rekiny, rafę koralową i inne zwierzęta występujące w Kanale Mozambickim.
Ceny biletów do Afrykarium
ZOO Wrocław jest czynne przez cały rok, we wszystkie dni tygodnia oraz w święta. Bilet normalny kosztuje 55 zł, ulgowy i studencki 45 zł, dzieci do 3. roku życia oraz seniorzy 75+ wchodzą bezpłatnie, a bilet rodzinny dla 2 osób dorosłych i 3 dzieci to wydatek 170 złotych.
fot. nathsegato / Pixabay