Jest taka hala w jednym z polskich, miast która nazywana jest dwiema nazwami. Mowa o wrocławskiej Hali Stulecia.
W samym centrum malowniczego Parku Szczytnickiego znajduje się obiekt, który do dziś dnia zachwyca ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, pomimo iż powstała w 1913 roku. Na samym początku budynek został nazwany Halą Stulecia właśnie. Konstruktor hali Max Berg bez wątpienia był obdarzony nie tylko zmysłem estetycznym, który wyprzedzał epokę, w której żył, ale także pomysłowością nieznaną ludziom żyjącym w jego czasach.
Dzięki temu nawet w XXI wieku hala prezentuje się nienagannie i idealnie wpisuje się w obowiązujące obecnie trendy architektoniczne, nie tracąc przy tym ani grama ze swojego pierwotnego uroku. Jedynie z jej nazwą jest często niemały kłopot. Otóż hala w okresie powojennym została przemianowana na Halę Ludową.
W tym czasie na jej terenie odbywało się mnóstwo imprez zarówno kulturalnych, jak i targowych. Co ciekawe miejskie przedsiębiorstwo komunikacyjne zdecydowało się nawet uruchomić specjalną linię tramwajową, dzięki której goście przybyli na różnego rodzaju wydarzenia mogli bez problemu do niej dojechać np. wprost z dworca kolejowego. Zaledwie kilka lat temu hala została na powrót nazwana Halą Stulecia.
Dzięki temu osoby starsze od wielu lat zamieszkujące Wrocław często używają jeszcze starej nazwy, co może prowadzić do nieporozumień szczególnie z osobami przyjezdnymi. Warto więc wiedzieć, że de facto funkcjonują dwie nazwy i pytać zarówno o jedną, jak i drugą.
(Fot. erwinbauer)