
Hala Stulecia – jeden z najważniejszych budynków we Wrocławiu, a zarazem dzieło architektury XX w. Wrocławski zabytek znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Lista światowego dziedzictwa UNESCO
Hala Stulecia (dawniej Hala Ludowa) to oryginalna konstrukcja Maxa Berga, ówczesnego architekta miejskiego. Budynek został otwarty w 1913 r. i do dziś jest jedną z wizytówek Wrocławia. W 2006 roku wpisano halę na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Co ciekawe, zorganizowano z tej okazji Wystawę Stulecia. Max Berg zaprojektował ogromną halę wystawową w technologii żelbetonowej, która do tej pory nie była tak popularna i powszechnie stosowana.
Wielkość i przeznaczenie Hali Stulecia
Kopuła Hali Stulecia ma rozpiętość 65 m, bryła budynku wysokość 42 m – na widowni i płycie zmieścić się aż około 10 tys. osób. Po drugiej wojnie nazwano ją Halą Ludową, a po 2000 roku przywrócono nazwę pierwotną – Hala Stulecia.
Oryginalna konstrukcja, wielofunkcyjna przestrzeń, klimatyczna lokalizacja – to kilka z największych zalet Hali. Może odbywać się tu wiele wydarzeń i atrakcji, np. wystawy, konferencje i wykłady, wydarzenia sportowe, kulturowe, koncerty itd.
Prace remontowe – do września 2019 r.
Od stycznia 2019 r. Hala jest jednak nieczynna z powodu intensywnych prac remontowych. Konieczny remont obejmuje m.in. wzmocnienie podłogi, dzięki czemu możliwe będzie organizowanie imprez wymagających większego obciążenia, unowocześnienie systemu rolet, wentylacji i trybun. Otwarcie obiektu planowane jest na wrzesień 2019 r.
Co można zobaczyć w trakcie remontu?
Centrum Poznawcze Hali Stulecia i wnętrze Hali są niedostępne dla zwiedzających prawdopodobnie do września, ale można wybrać się zobaczyć przestrzeń Wrocławskiego Centrum Kongresowego i posłuchać przewodnika. Przedstawi on historię Hali, etapy jej budowy itd. Można też zarezerwować spacer po dwóch trasach spacerowych wokół Hali Stulecia, tj. Terenach Wystawowych oraz osiedlu WuWA.
Lena.k , foto: Websi / Pixabay