Galeria Neonów Neon Side działa w podwórku ulicy Ruskiej 46c. Dowiedzmy się, co dokładnie można w niej zobaczyć?
Dawniej w miejscu, gdzie obecnie działa galeria znajdowało się przedsiębiorstwo Reklama także zajmujące się neonami, tyle że ich produkcją. Znajdziemy tam ponad 30 różnorodnych neonów miejsc, które już nie istnieją. Są wśród nich takie, które reprezentują instytucje, firmy, zakłady usługowe, kina, restauracje czy sklepy. Galerią zarządza fundacja Neon Side powstała w 2005 roku. Jej historia wzięła się od zakupu pierwszego neonu przez założyciela Tomasza Kosmalskiego. Był to neon przeznaczony na złom. Pochodził ze sklepu cukierniczego działającego przy ulicy Nowowiejskiej.
Pan Tomasz podkreśla, że był to odruch serca, ponieważ nie chciał on, aby część wrocławskiego dziedzictwa bezpowrotnie zniknęła z powierzchni ziemi. Od tego momentu minęły lata i w kolekcji Fundacji znajduje się kilkadziesiąt świecących szyldów oraz reklam. Niesamowite jest także to, jak przewrotna historia zatoczyła w przypadku koło. Galeria Neon Side działa przecież w miejscu, gdzie kiedyś produkowane były neony właśnie. Wrocławskie neony mają wierne grono fanów, którzy nie tylko badają ich historie, ale także zdecydowanie bronią ich niszczenia przed pracownikami, którzy mają za zadanie przeprowadzić remont konkretnego budynku.
Galerię Neon najlepiej odwiedzić po zmroku lub jeszcze lepiej w nocy. Niestety nie wszystkie szyldy działają, ale i tak odwiedziny na tym niewielkim podwórku w środku miasta, które rozjaśnia kilkadziesiąt napisów to naprawdę wielkie przeżycie.
(Fot. Karl909)