Zdecydowanie najbardziej reprezentacyjna część Uniwersytetu Wrocławskiego jest perełką w pełni świeckiej architektury pełnego przepychu baroku.
Aula Leopoldina można bez wątpienia nazwać najpiękniejszym i najbardziej okazałym zabytkiem barokowym w stolicy Dolnego Śląska swoją nazwę zawdzięcza cesarzowi Leopoldowi 1, który był jednocześnie fundatorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Powstała w latach 1728 – 1732, czyli w okresie, kiedy tworzono także inne budynki tworzące kompleks uniwersytecki.
Swój wygląd aula zawdzięcza włoskiemu architektowi Christophorusowi Tauscha. Wnętrze tego niezwykłego gmachu zostało podzielone na trzy zasadnicze części: audytorium, podium oraz emporę muzyczną, która spoczywa na filarach. Dzięki odpowiedniej konstrukcji Aula Leopoldina charakteryzuje się doskonałą akustyką.
Można bez cienia przesady powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych akustyk we Wrocławiu. Obecnie jej walory wykorzystuje się podczas organizowanych koncertów, ale także w czasie rozpoczęcia roku akademickiego czy różnorodnych uroczystości związanych z nadawaniem tytułów naukowych. Organizowane są tutaj także spotkania z wybitnymi ludźmi nauki oraz sztuki.
Aktualnie od kilku lat aula jest w remoncie. Warto wiedzieć, że w ramach jednej opłaty za bilet wstępu można zobaczyć 2,3 lub 4 atrakcje Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, do których należy właśnie Aula Leopoldyńska, ale też Oratorium Marianum, Wieża Matematyczna oraz aktualnie organizowana wystawa tematyczna.
(Fot. krystianwin)