Wrocławska Hala Stulecia to ogromny gmach czynny już od 1913 roku. Jest chlubą miasta, perłą modernizmu i uznano ją za Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Halę wybudowano przy użyciu unikalnej technologii i śmiałych jak te czasy rozwiązań – w trakcie jej budowy pierwszy raz na taką skalę wykorzystano mianowicie konstrukcję żelbetową. Cechują ją ekspresjonistyczny charakter, ale i rozmach. Ma ponad 40 metrów wysokości!
W jej wnętrzach swego czasu przemawiał pruski następca tronu, a także występował Marino Marini. Niegdyś hala stanowiła też siedzibę największego kina w mieście kino, wystawiano również spektakle operowe.
Co niezwykle istotne, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafiają wyjątkowe dzieła natury lub człowieka. Muszą charakteryzować się niezwykłymi walorami, unikatowymi na skalę światową. Jednym z takich obiektów jest właśnie Hala Stulecia – już w trakcie jej budowy była ogromnym przedsięwzięciem technologicznym, o dużym znaczeniu, a także pokazem sprawności inżynierskiej i rzemieślniczej.
W Hali gościli wielkie osobistości, m.in. Jan Paweł II, Jego Świątobliwość XIV Tenzing Gjatso, czyli Dalajlama, a także wielu innych. Hala widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa od 2006 roku. Od tego czasu przeprowadzono liczne renowacje, aby zyskała swój dawny wygląd. Dziś robi imponujące wrażenie m.in. podczas koncertów wielkich sław, m.in. legendy rocka, Iron Maiden.
(Fot. Websi)