Wrocławski Park Biznesu, czyli Bierutowska Park (dawny PZL Hydral) budowano w latach 1940-1942. Jest ważnym budynkiem stolicy Dolnego Śląska, mimo że swoją świetność ma już dawno za sobą.
Zarys rozwoju Wrocław Hydral S.A.
Zakłady zbudowano w latach 1940-1942 przez koncern Rheinmetall – Borsig na potrzeby produkcji wojennej. Produkowano w nich m.in. amunicję, wyposażenie do samolotów czy zapalniki do bomb. W 1945 roku zostały przejęte przez wojska radzieckie. Dopiero w połowie maja 1946 roku wróciły do władz polskich. Wyposażenie zostało wywiezione, ale budynki ocalały.
Po ich odzyskaniu naprawiono sprzęt, w tym obrabiarki. 1 stycznia 1947 roku w „Fabryce Silników nr 3 Państwowych Zakładów Lotniczych “FASIL” produkowano części zamienne dla przemysłu węglowego i włókienniczego, silniki do rowerów i łodzi oraz obrabiarki.
W 1954 roku fabryka nazywała się „Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego” – powstawały w niej pompy przędzalnicze, sprzęt płatowcowy, a od 1963 roku także silniki samolotowe. W 1969 roku dochodzi do kolejnej zmiany profilu działalności oraz nazwy – od teraz był to „Kombinat Typowych Elementów Hydrauliki Siłowni DELTA – HYDRAL we Wrocławiu”. W 1957 roku specjalizacją fabryki stała się hydraulika siłowa.
Różne inwestycje na terenie fabryki nie nawiązywały do koncepcji pierwotnej. Główny historyczny zespół budynków Hydral Wrocław przywodzi na myśl rozwiązania z początku XX wieku. Mimo to pierwotny zespół zakładu zachował się w dobrym stanie.
fot. uroburos / Pixabay