Prowadzenie biznesu w branży gastronomicznej to duże wyzwanie dla właścicieli restauracji czy hoteli. Wysoka inflacja wymusza na nich cięcie kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu jakości oferowanych usług. Jak oszczędzać w sektorze gastronomicznym? Oto kilka skutecznych sposobów.
Analiza wydatków
Pierwszym krokiem do zmniejszenia kosztów prowadzenia lokalu gastronomicznego jest analiza wydatków. Warto zastanowić się, co generuje największe koszty i jak można je ograniczyć. Jednym z najsłabszych punktów jest ponadnormatywne zużycie prądu. Można szczegółowo przeanalizować zapotrzebowanie na prąd całego budynku i znaleźć sposób na zredukowanie kosztów. Analizę możemy przeprowadzić sami lub skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w audycie energetycznym. Przykładowo, przestarzała klimatyzacja czy wentylacja może mieć wpływ na większe zużycie energii. Kolejną kwestią są nieszczelne okna i drzwi, przez które ucieka ciepło w sezonie grzewczym. Modernizacja budynku pochłania dość spore koszty, jednak z czasem możemy zauważyć znaczne oszczędności w zużyciu energii. Dobrym i niedrogim sposobem na oszczędzanie jest również wymiana żarówek na energooszczędne, które zużywają mniej prądu niż tradycyjne. Można również zastanowić się, czy wszystkie lampy są niezbędne do oświetlenia restauracji.
Zamawianie produktów z jednej hurtowni
Jakość serwowanych posiłków jest kluczową kwestią, która ma wpływ na renomę lokalu gastronomicznego. Nie warto oszczędzać na świeżych produktach, jednak można wynegocjować stawki w hurtowni. Niektórzy restauratorzy szukają oszczędności zamawiając produkty z kilku hurtowni. Jednak może się okazać, że kupując większą ilość żywności u jednego dostawcy, otrzymamy atrakcyjne rabaty lojalnościowe. Warto również negocjować ceny lub skorzystać z możliwości darmowej dostawy.
Planowanie zakupów
Planowaniem zakupów w restauracjach zajmują się głównie szefowie kuchni. Warto dokładnie przeanalizować ich zamówienia i faktyczną ilość zużywanych produktów. Może się okazać, że osoba odpowiedzialna za zakupy zamawia więcej produktów na zapas. Niewykorzystana, przeterminowana żywność z pewnością trafi do kosza, powodując duże straty w perspektywie długoterminowej. Równie ważną kwestią jest sposób przechowywania świeżej żywności. Zepsute warzywa, owoce czy nabiał muszą zostać wyrzucone, co również ma duży wpływ na generowane koszty.
Renowacja sprzętu gastronomicznego
Każdy lokal gastronomiczny posiada na wyposażeniu patelnie, garnki, blachy piekarnicze i inne niezbędne sprzęty. Z czasem ulegają zużyciu i nie nadają się do smażenia lub pieczenia. Potrawy mogą przywierać do powierzchni, co ma negatywny wpływ na smak dań. Wymiana sprzętu gastronomicznego to spory wydatek, którego można uniknąć. Zamiast wyrzucać i kupować nowe naczynia, lepiej oddać je do renowacji, a konkretnie – zregenerować zużyte powłoki. Nakładaniem nowych powłok zajmują się profesjonalne firmy. Jedną z nich jest Nelvi Gastro, która świadczy usługi dla branży HoReCa. Firma specjalizuje się w usuwaniu i nakładaniu nowych powłok non-stick. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma konieczności ponoszenia sporych kosztów na zakup nowych, profesjonalnych sprzętów gastronomicznych. Ten sam efekt można uzyskać regenerując powłoki. Patelnie czy garnki odzyskują swoje właściwości, a powłoki non-stick rozwiązują problemy z przywieraniem czy przypalaniem żywności. Co więcej, zregenerowane sprzęty gastronomiczne zyskują większą wytrzymałość mechaniczną oraz dłuższą żywotność.