Pogrzeb z kremacją jest tańszy niż tradycyjny pochówek. Dlaczego? Powodów jest wiele – poniżej wymieniamy najważniejsze z nich. Warto rozważyć ten rodzaj pożegnania bliskiej osoby – kremacja staje się w naszym kraju coraz popularniejsza.
Kremacja budzi wiele kontrowersji, również w polskich regionach, m.in. na Dolnym Śląsku (zaklad-pogrzebowy.com.pl). Wiele osób nie wyobraża sobie, aby zdecydować się na nią po śmierci z różnych powodów – m.in. religijnych, kulturowych itd., inni z kolei deklarują, że chcą zostać po śmierci skremowani. Jeśli znamy wolę zmarłego, należy ją uszanować, jeśli jednak nie, trzeba kierować się własnymi przekonaniami.
Warto też wiedzieć, że pogrzeb z kremacją oferowany jest przez wiele zakładów pogrzebowych – we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu itd. – a także tańszy niż pochówek tradycyjny. Z czego wynika niższa cena usługi?
Przede wszystkim tańsze są trumny, w których ciało poddaje się kremacji – produkuje się je z materiału, który łatwo ulega spaleniu. Eleganckie i solidne trumny drewniane do tradycyjnego pochówku są aż dwukrotnie droższe. Trumny przeznaczone do kremacji kosztują zwykle około 1000 zł.
Ciała, które zostanie poddane kremacji, nie trzeba specjalnie przygotowywać, gdyż nie jest ono wystawiane na publiczny widok. Oszczędności na eleganckim stroju, butach, fryzurze czy makijażu mogą być różnej wysokości, szacuje się je na około 300-1000 zł.
Ponadto urna jest znacznie mniejsza niż trumna, dlatego też oprawa wymaga minimalizmu w dodatkach, np. kwiatach i innych ozdobach. Nie wymaga także karawanu – jest nieduża i lekka, dlatego można ją nieść w rękach. Również w grobie zajmuje znacznie mniej miejsca – trzeba jednak pamiętać, że w Polsce jest obowiązek złożenia jej do grobu, nie można przechowywać jej w domu ani rozsypywać prochów w wybranym miejscu (np. nad morzem, na skarpie, w lesie itd.).
Lena.k / pixabay / webandi