Ostrów Tumski – najstarsza część Wrocławia, która sięga jeszcze czasów Mieszka I. Było to jedno z pierwszych biskupstw na ziemiach polskich. Będąc w okolicy, koniecznie trzeba się tutaj wybrać!
Ostrów Tumski od XIV wieku należał do władz kościelnych i właśnie z tego powodu jest to obecnie jeden z najwspanialszych zespołów zabytków sakralnych w Polsce. Można tu zwiedzać, zaznać spokoju, pomedytować, przemyśleć ważne sprawy i odetchnąć od zgiełku miasta. Można także – a nawet trzeba – dowiedzieć się czegoś o historii.
Ponad tysiąc lat temu Ostrów stanowił jeszcze wyspę u ujścia Oławy do Odry. Trzeba wiedzieć, że najstarsze odkryte ślady osadnictwa pochodzą jeszcze z X wieku! Nic dziwnego, że przyciąga turystów nie tylko z Polski.
Tuż przy średniowiecznych uliczkach znajdują się zabytkowe budowle, m.in. romański kościół Świętego Idziego z lat 20. XIII w. Jest to zresztą najstarsza świątynia w mieście. Ponadto ujrzymy kolegiatę św. Krzyża i św. Bartłomieja oraz nieduży gotycki kościół św. Marcina.
Jednak sercem Ostrowa Tumskiego jest robiąca ogromne wrażenie katedra św. Jana Chrzciciela, którą mieszkańcy Dolnego Śląska określają jako „matkę kościołów śląskich”. Nie ma w tym ani krzty przesady, gdyż to z pewnością jeden z najpiękniejszych przykładów gotycku w Polsce.
Warto również udać się do pełnego historycznych skarbów wnętrza i wjechać na wieżę, skąd roztacza się panorama starego Wrocławia.
(Fot. DariuszSankowski)