21 marca 2022 roku nastąpiło otwarcie Auli Leopoldyńskiej. Jest to najbardziej reprezentacyjna sala Uniwersytetu Wrocławskiego, której renowacja zajęła aż 6 lat. Koszt wyniósł prawie 7 mln złotych.
Perła śląskiego baroku
Aula Leopoldyńska została wybudowana w 1732 roku. Dekoracja, unikalna na skalę europejską, powstała w 1732 roku. Freski wykonał artysta z czeskiego Ołomuńca – Jan Krzysztof Handke. Budynek gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego pod koniec drugiej wojny światowej został częściowo zniszczony – m.in. fragmenty polichromii. Duże ubytki uzupełniono tynkiem, ale remont był niezbędny. Tym bardziej, że freski były restaurowane w latach 1974-76, jednak nie zostały wtedy odtworzone oryginalne autorskie wersje malowideł.
Wieloletnie prace renowacyjne
Prace renowacyjne rozpoczęto w 2015 roku. Prace konserwatorskie poprzedzono pracami badawczymi w 2008 roku. W pracach konserwatorskich wzięło udział aż około 100 konserwatorów. To najbardziej reprezentacyjna salą Uniwersytetu Wrocławskiego.
Działania konserwatorskie objęły m.in. wykonanie wzmocnień i ustabilizowanie belek stropu. Następnie zaczęto robić renowację podium. W kolejnych latach przeprowadzono konserwację części wschodniej auli – portretów, ław profesorskich i ścian między oknami audytorium. W 2020 roku zaczęto konserwację sklepienia centralnego, która zakończyła się w lutym 2022 roku.
Aula Leopoldyńska prezentuje się po renowacji jeszcze piękniej i jest znacznie jaśniejsza. Po wyczyszczeniu ścian i sklepień auli okazało się, że pod spodem znajduje się barokowe malowidło.
Aula jest dostępna dla zwiedzających od 22 marca 2022 roku. Trzeba kupić bilet do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Co ważne, dochód ze sprzedaży przez pierwszy miesiąc zostanie przekazany na wsparcie dla ukraińskich studentów Uczelni Wrocławskiej.
K, f: