W swoich czasach uchodził za jeden z największych domów handlowych pod względem powierzchni. Co dzisiaj można tam zobaczyć?
Pierwotnie nosił nazwę dom towarowy Wertheim. Znajdziemy go przy ulicy Świdnickiej, gdzie wybudowany został pod koniec lat dwudziestych poprzedniego stulecia według nowoczesnego jak na owe czasy projektu Hermana Dernburga.
Od samego początku ten budynek postawiony na planie trapezu w powierzchni ponad 35 tysięcy metrów kwadratowych wyróżniał się zastosowaniem dużej ilości nowatorskich rozwiązań, do których należały między innymi ruchome schody, nowoczesne ogrzewanie oraz niespotykanie duże przestrzenie handlowe. Na początku swojej działalności Renoma działała prężnie i rentownie. Jednakże kryzys, który nastał na przełomie lat 20 oraz 30 odcisnął się piętnem także na niej.
Prywatni właściciele domu towarowego byli prześladowani przez nazistów, aby wreszcie w roku 1937 placówka przeszła całkowicie pod kuratelę państwa. Nie na długo jednak ponieważ w roku 1945 budynek został zbombardowany. Ponowne otwarcie po trzech latach oznaczało także zmianę nazwy na największy w Polsce Powszechny Dom Towarowy. Nazwa Renoma została wyłoniona w konkursie prowadzonym na łamach „Słowa Polskiego”.
Pod koniec lat siedemdziesiątych budynek ten wpisano do rejestru zabytków polskiego modernizmu. Rewitalizacja oraz rozbudowa przeprowadzona w latach 2005-2009 pozwoliła na dobudowanie skrzydła, które pierwotnie przewidział tworzący budynek architekt. Zespół, który przeprowadzał zmiany, otrzymał za ten projekt wiele międzynarodowych nagród.
Obecnie w Renomie znajduje się część restauracyjna, ponad 120 sklepów oraz punkty usługowe.
(Fot. uroburos)