Jelenia Góra to stolica Karkonoszy i miasto dobre do zakotwiczenia się, by wypadać w góry. Jelenia Góra to świetna baza wypadowa do turystyki w regionie, ale też sam w sobie ciekawy cel na weekend.
Atrakcje turystyczne w Jeleniej Górze
Rynek Jeleniej Góry. Jest to najbardziej reprezentatywny i centralny punkt miasta. W zasadzie tylko tutaj toczy się życie wieczorem i w weekendy, bo na co dzień Jelenia Góra to bardzo spokojne miasto. Na środku rynku stoi XVIII-wieczny ratusz połączony galerią i kamienicami, na które nazywa się „siedmioma domkami”.
Zabytkowy tramwaj. Symbolizuje historię XIX-wiecznych tramwajów, którymi dojeżdżali z dworca w Jeleniej Górze kuracjusze do pobliskiego uzdrowiska Warmbrunnen, czyli dzisiejszych Cieplic. Dziś można w nim kupić pamiątki i pocztówki.
Fontanna Neptuna. Znajduje się tuż przed ratuszem i jest symbolem zagranicznych powiązań miasta z miastami Europy – przede wszystkim w ramach wymiany handlowej.
Katedra św. Erazma i Pankracego. Spacerując w kierunku ul. 1 Maja, warto zajrzeć do Bazyliki świętych Erazma i Pankracego. To jeden z najstarszych kościołów w Jeleniej Górze.
Czerwony jeleń. To jeden z symboli miasta, a także miejsce, gdzie robią zdjęcia na social media turyści. Jelonków można znaleźć wiele w całym starym mieście – podobnie jak krasnali we Wrocławiu.
Baszta Grodzka i Baszta Zamkowa. Dawniej centrum Jeleniej Góry było otoczone przez duże i mocne mury i 36 bastei. Pozostały tylko dwie baszty – Grodzka z charakterystycznym motywem muru pruskiego, a także Zamkowa, w której dawniej było więzienie. Warto wejść na górę, by zobaczyć Karkonosze górujące nad miastem.
Kaplica św. Anny i Brama Wojanowska. Wzniesiono ją przy wieży obronnej, miała pełnić funkcję obronną i religijną. Sąsiaduje z Bramą Wojanowską.
Kamieniczki. Przy ulicy 1 Maja znajdują się odrestaurowane kamieniczki miejskie. Tutaj życie toczy się powoli, zwykłym, codziennym rytmem. Są tu sklepy, kawiarnie, różne lokalne biznesy. Ciekawostką są też wille przy ulicy Mickiewicza. Robią spore wrażenie, bo zostały ładnie, starannie odrestaurowane.
Cerkiew prawosławna św. Piotra i Pawła. Budowa cerkwi wiąże się z powojennymi przesiedleniami ludności i zaludnianiem „ziem odzyskanych” ludźmi ze Wschodu. Najpierw był to kościół, potem hala wystawiennicza, a od 1948 roku służył jako cerkiew.
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Można dowiedzieć się więcej o historii i etnografii regionu. Wystawa obejmuje m.in. czasy starożytne i średniowieczne, w tym początki miasta, rozwój, upadek rękodzieła, potem rozwój turystyki, a także wydarzenia najnowsze. Można też zobaczyć typową chatę z oryginalnym wystrojem. Ciekawostką jest też wystawa zdobionych czepców i wystawa kryształów na piętrze muzeum. Szklane arcydzieła, które były produkowane niedaleko Jeleniej Góry, dziś robią duże wrażenie.
Pałac Paulinum. Ładny kompleks parkowo-pałacowy, ale wymaga dopracowania i zadbania. Pałac jest zwykle udostępniany zwiedzającym. Dzisiaj miejsce pełni też rolę hotelu.
Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego. Kolejną ciekawostką jest Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego przy ul. Sudeckiej. Dawniej, w czasach PRL-u, były w Jeleniej Górze koszary, a teren przygraniczny patrolowali radiotechnicy. W skansenie można zobaczyć pozostałości z tych czasów.
Atrakcje w okolicy Jeleniej Góry
Jeśli wybraliście się tu na dłuższy weekend, warto podjechać też gdzieś dalej.
Zamek Chojnik. Można m.in. zobaczyć malownicze zamkowe ruiny. Historie o szalonej księżniczce Kunegundzie, rycerskich turniejach i tragicznym pożarze rozbudzą wyobraźnię! To jedna z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku. Są tu rozgrywane turnieje rycerskie i zabawy dla mieszkańców.
Cieplice. Dużą atrakcją okolicy są też Cieplice, czyli w Polsce najcieplejsze uzdrowisko. Dawniej ród Schaffgotschów wybrał to miejsce na zbudowanie rezydencji rodowej. Pałac to symbol i duma cieplickiego deptaka, którym można dojść do parku zdrojowego. Polecamy też Termy Cieplickie, kompleks basenów.
fot. Makalu / Pixabay