Wrocław to miejsce, gdzie zdarzają się ciekawe zjawiska klimatyczne. Na przykład nagle zimą temperatura może wzrosnąć aż o 20 st. C. Dlaczego?
Średnia temperatura
Wrocław leży w strefie klimatu umiarkowanego. Panuje tutaj typ klimatu przejściowego podlegającego wpływom kontynentalnym i oceanicznym. Średnie miesięczne ciśnienie atmosferyczne wynosi we Wrocławiu od 999,6 hPa we kwietniu do 1003,6 hPa w październiku. Jest tutaj 41 pogodnych dni w roku, najwięcej we wrześni, z kolei pochmurnych jest aż 206 i najwięcej w listopadzie. Średnie nasłonecznienie wynosi 1556 godzin w roku, a średnia temperatura powietrza sięga 9,7 st. C. Z kolei najchłodniejszym miesiącem w roku jest styczeń, gdzie temperatura wynosi średnio – 0,5 st. C. W najcieplejszym miesiącu lipcu temperatura sięga średnio + 19,9 st. C. W ciągu roku jest tutaj aż 47 gorących dni, kiedy temperatura we Wrocławiu przekracza + 25 st. C. Najdłuższą, bo trwającą aż 114 dni porą roku we Wrocławiu jest lat. Zima trwa tutaj 79 dni.
Opady we Wrocławiu
Średnia roczna suma opadów w tym mieście wynosi 548 mm. Najwięcej opadów, bo 75 mm jest w lipcu a najmniej (30 mm) w lutym. Można powiedzieć, że Wrocław jest miastem dosyć deszczowym, bo deszczowych jest aż 158 dni w roku. Co ciekawe, w ciągu roku występuje średnio 25 burz, a śnieg pada przez 35 dni w roku.
Fen, czyli nagły skok temperatury
Wrocław leży na przedpolu Sudetów i takie położenie pociąga za sobą występowanie tzw. zjawisk fonopochodnych. Fen to ciepły i suchy wiatr wiejący z gór w kierunku doliny. Tego typu wiatr może powodować podniesienie temperatury nawet o 20 stopni i to w ciągu kilku minut. Podobny klimat występuje w Ameryce Północnej. Takie zjawiska występują we Wrocławiu szczególnie zimą, kiedy temperatura wzrasta nawet do + 20 st. C, jak to miało miejsce 21 lutego 1990 roku.
Anna Kowalska, fot. DariuszSankowski/Pixabay