Obejrzenie monumentalnego dzieła jakim jest Panorama Racławicka należy do stałych punktów programu każdego, kto odwiedza Wrocław w celach turystycznych.
Malowidło ma aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości – to wartości, które niewątpliwie robią wrażenie na odwiedzających. Przedstawia ono sceny ze zwycięskiej bitwy Polaków nad Rosjanami pod Racławicami, która była wydarzeniem historycznym i miała miejsce w 1794 roku.
Do prac nad panoramą było zaangażowanych wielu szanowanych artystów, wśród których znaleźli się między innymi Wojciech Kossak, Teodor Axentowicz czy Włodzimierz Tetmajer. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był pochodzący ze Lwowa malarz Jan Styka. Dzieło powstało w setną rocznicę bitwy, którą przedstawia.
Miał być to swoisty hołd złożony poległym w niej bohaterskim żołnierzom. Choć wydaje się to niewiarygodnie krótkim terminem prace nad obrazem trwały zaledwie dziewięć miesięcy. Zastosowane zabiegi techniczne dają efekt, który porównywalny jest jedynie ze współczesną technologią 3D. Panoramiczna perspektywa w połączeniu ze scenografią dobudowaną przed płótnem oraz odpowiednim oświetleniem daje efekt trójwymiarowości oglądanego obrazu.
Panorama Racławicka była pierwotnie prezentowana we Lwowie, a po II wojnie światowej trafiła do Wrocławia gdzie pozostała na stałe. Jednakże wiele lat ze względów politycznych przeleżała w magazynach, dopiero w 1980 roku rozpoczęto prace nad rotundą, w której od roku 1985 można nieprzerwanie ją oglądać.
To zabytek, który zdecydowanie warto zobaczyć.
(Fot. uroburos)