Swoją nietypową nazwę synagoga zawdzięcza temu, że wcześniej w tym miejscu stała gospoda Pod Białym Bocianem.
Historia synagogi była dość burzliwa, ponieważ na początku była ona ogólnodostępną synagogą liberalnej frakcji gminy żydowskiej. To się jednak zmieniło w 1872 roku, kiedy to przejęli ją żydzi konserwatywni. Wtedy podjęto decyzję o rozdzieleniu płci podczas obrzędów religijnych.
To w konsekwencji doprowadziło do rozbudowy polegającej na dobudowaniu klatek schodowych prowadzących na galerię przeznaczoną specjalnie dla kobiet. Podczas nocy kryształowej w czasie II wojny światowej synagoga została oszczędzona przez hitlerowców tylko dlatego, że znajdowała się zbyt blisko innych budynków i istniało niebezpieczeństwo, że i one się spalą. Naziści wykorzystywali ją jednak jako magazyn przeznaczony na zrabowane mienie żydowskie oraz warsztat samochodowy co sprawiło, że po wojnie synagoga była w fatalnym stanie.
I pomimo że społeczność żydowska ją odzyskała, to trzeba było ją zamknąć. Synagoga przez lata przechodziła z rąk do rąk i dopiero w roku 1996 rozpoczęto jej remont zakończony w roku 2010. Odbyło się to przy ogromnej pomocy Fundacji Bente Kahan. Dzisiaj w synagodze odbywają się jednakowo uroczystości religijne, spotkania wspólnoty żydowskiej, przedstawienia oraz różnego rodzaju koncerty.
Synagoga Pod Białym Bocianem stanowi ważną część wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań, która jest ważnym punktem odwiedzin turystów zarówno z kraju, jak i zagranicy.
(Fot. uroburos)