Trenujesz? Duże znaczenie ma otoczenie, w jakim ćwiczymy. Najlepsze efekty zapewni nam aktywność w parku albo w lesie, na świeżym powietrzu. Jeśli nie ma smogu, zamień halę klubu fitness na łono natury. Badania potwierdzają, że ćwiczenia w plenerze to wiele korzyści dla naszego organizmu – m.in. lepsze dotlenienie.
Dlaczego warto ćwiczyć w terenie?
Doniesienia naukowe mówią jasno, że nawet 20 minut dziennie lekkiego wysiłku fizycznego wpływa korzystnie na nasze ciało, samopoczucie oraz pracę mózgu. Aktywność poprawia pamięć i zapobiega depresji, wpływa korzystnie na naszą sylwetkę oraz nastrój. Z kolei sport na świeżym powietrzu dodatkowo mnoży korzyści. We Wrocławiu nie brakuje parków i terenów wzdłuż Odry, które są odpowiednie na treningi.
Obniżenie poziomu stresu.
Kilka godzin w szarym biurze znacząco podnosi poziom stresu, dlatego po pracy nie zamieniaj biura na halę treningową, lecz udaj się do parku. Strefa zieleni zadziała niczym antidotum i szybko poprawi nastrój.
Dostęp do światła naturalnego.
Większość z nas spędza cały dzień w pomieszczeniach, np. w mieszkaniu oraz w biurze. Sztuczne oświetlenie, brak słońca i klimatyzacja albo ogrzewanie nie wpływają korzystnie na nasze ciało ani umysł.
Dostarczysz witaminę D do organizmu.
Witamina D produkowana jest przez organizm pod wpływem promieni słonecznych. Jednak w polskim klimacie należy ją uzupełniać przez suplementy diety. Jeśli nie jesteś ich zwolennikiem, spędzaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Możesz zastąpić bieżnię, orbitrek lub rowerek stacjonarny spacerem lub biegiem po lesie albo jazdą na rolkach.
Ćwiczysz efektywniej.
Jak to możliwe? Jako przykład posłuży nam bieganie. Trening na bieżni nie jest równy joggingowi w parku. Zmianę odczują stawy i więzadła, które na bieżni są bardziej obciążone. W terenie efektywniejsze jest też spalanie kalorii (nawet o 10 proc.), bo opór powietrza jest większy i zmienny. Bieg pod górę poprawia wytrzymałość, siłę i technikę biegania.
Jakie ćwiczenia możesz wykonać w lesie albo parku?
Trening na świeżym powietrzu ma kilka przewag nad siłownią i jest dobrą alternatywą dla treningu w klubie lub w domu. Najpierw trzeba jednak opracować plan treningowy. Jego przygotowanie zależy od Twojej kondycji i celów. Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla początkujących. Wiele ćwiczeń wykonasz przy wykorzystaniu elementów infrastruktury parków.
Przede wszystkim postaw na umiarkowany trucht, wystarczy około 20 minut, a potem zrealizuj prosty plan treningowy. Powinien on być dopasowany do Twoich możliwości. Dla początkujących polecamy m.in. skłony, swobodne wznosy kolan, pajacyki, pompki na oparciu ławki, pompki w podporze tyłem, deska, przysiady, wypady, scyzoryki na ławce, wejście na podest, przeskoki z wymachami ramion. Sprawdzi się trening polegający na połączeniu treningu ciągłego z interwałowym, w którym dodatkowo będziesz bawić się prędkością. W bieg wplata się różne ćwiczenia, przyśpieszenia i rozluźnianie w wybranej konfiguracji.
K, f: Pexels / pixabay