We wrocławskim Muzeum Etnograficznym można oglądać wystawę akordeonów oraz innych oryginalnych instrumentów muzycznych. To duża atrakcja dla miłośników muzyki – ekspozycja będzie czynna do 15 września.
Kolekcja akordeonów Pawła A. Nowaka
Wystawa obejmuje także m.in. różne harmonie, chromki, bandoniki, koncertiny, heligonki, bajany i fisharmonie ze zbiorów Pawła A. Nowaka, kolekcjonera tych instrumentów. Jest też laureatem licznych nagród na krajowych i zagranicznych konkursach. Paweł A. Nowak to również pomysłodawca utworzenia Muzeum Akordeonów w Kościerzynie. Jest kompozytorem i aranżerem, a także pedagogiem. Skończył Akademię Muzyczną w Gdańsku.
Wielka atrakcja dla miłośników muzyki
Przedstawiono też ciekawą historię akordeonu, a na filmie można zobaczyć i usłyszeć grę najbardziej znanych akordeonistów. To wielka atrakcja dla miłośników muzyki – wystawa jest największym w Polsce zbiorem tych instrumentów, a zarazem też jednym z największych w Europie. Najstarsze instrumenty mają ponad 200 lat. Prezentowane zabytki będą miały też opisy z ich historią oraz sylwetkami znanych akordeonistów.
Na wystawie będzie ponad 60 instrumentów z całej Europy, Ameryki Północnej i Azji, m.in. akordeon Casali z nietypową klawiaturą w kształcie półksiężyca, Organopian – polski wynalazek łączący harmonię z fisharmonią, Hohner-Soprani – połączenie dwóch gigantów akordeonowych z Włoch i Niemiec, a także najstarsze akordeony, tzw. Flutyny itp.
Sztuka sama w sobie
Eksponaty zostały wykonane przez rzemieślników i są dziełami sztuki same w sobie. Wykonano je m.in z drzewa różanego, masy perłowej i drogocennych kamieni. Wybrane z nich to niepowtarzalne – jedyne – egzemplarze na świecie. Warto wybrać się do muzeum, aby podziwiać tę cenną kolekcję – wystawa potrwa od 15 czerwca do 15 września 2019 r.
Instrumentarium tradycyjne
Miłośnicy muzyki ucieszą się zapewne, że od 27 kwietnia do 1 września trwa także wystawa „Instrumentarium tradycyjne” – wystawa ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Obejmuje ona 79 instrumentów charakterystycznych dla polskiej muzyki ludowej, m.in. aerofony (dudy polskie, piszczałki, fujarki itd.), chordofony (skrzypce, basy, cymbały), membranofony (bębny obręczowe, burczybasy) oraz idiofony (grzechotki, kołatki, dzwonki). To instrumenty charakterystyczne dla różnych regionów Polski, m.in. Podhala, Lubelskiego, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, Podlasia, Kaszub, Wielkopolski itd.
Kar.kw, f: Pexels / Pixabay