Góry Sowie – kraina tajemnic i legend, które intrygują i zachęcają do spędzenia tu długiego weekendu. Warto poznać historię tego regionu – zarówno opowieści o skarbach rycerzy, jak i z okresu II wojny światowej.
Góry Sowie – część Sudetów Środkowych
Góry Sowie stanowią część Sudetów Środkowych i tworzą je skały gnejsowe, które wielu badaczy uznaje za najstarsze góry w Polsce, a być może też w Europie. Ich tereny objęte są ochroną od końca XX wieku.
Góry Sowie kryją w sobie wiele tajemnic, które trudno wyjaśnić. Mimo że to okres drugiej wojny światowej dla wielu jest najciekawszy, warto wiedzieć, że zamki, pałace, sztolnie (np. Osówka, Riese, Sztolnie Walimskie), kopalnie (np. Marie Agnes, Silberloch), doliny i gęste lasy od wieków stanowiły scenerię niezwykłych wydarzeń.
Tajemnice i sensacyjne zagadki
Dawniej opowieści te ludność wzbogacało o elementy niemal baśniowe, fantastyczne, aby niosły ze sobą morał dla przyszłych pokoleń – tak powstawały legendy. Góry Sowie to niezwykłe tajemnice również dzisiaj – nadal nie wiadomo, co dokładnie się tutaj działo, mimo licznych podejrzeń i domysłów.
Wśród zagadek warto wymienić także zaburzenie grawitacyjne w Walimiu, tajemniczy horoskop na wieży w Dzierżoniowie, słynną sowiogórską Muchołapkę – element zwykłej infrastruktury czy część poligonu do testowania niemieckiej broni?
Warto wybrać się w te strony, aby zwiedzać liczne atrakcje turystyczne ale także poznać lokalne legendy, m.in. o Tatarach w Owieśnie, O pochodzeniu nazwy Gór Sowich, O Niedźwiedziej Skale czy też Tajemnicę Skarbu z zamku Rogowiec.
Hipotezy, historie sensacyjne, scenariusze filmowe
Nie znamy przeznaczenia prowadzonych na tych terenach nazistowskich projektów z czasów II wojny światowej. Planowano tu ogromne przedsięwzięcia i inwestycje – jak m.in. w podziemnym kompleksie Riese czy Włodarzu. Tajemnice Riese są tematem poważnych hipotez, wielu historii sensacyjnych i programów telewizyjnych.
Kkw, foto: jeanvdmeulen /Pixabay