Góry Sowie są najwyższym pasmem Sudetów Środkowych – jako jedyne pasmo leżą w całości w Polsce. Rozciągają się na długości 26 km i są ogromną atrakcją dla miłośników wypraw górskich. Co je wyróżnia?
Pełna legend najstarsza część Sudetów
Na Dolnym Śląsku nie brakuje malowniczych pasm górskich – jednym z najciekawszych są Góry Sowie. Będą świetną propozycją na weekend. Wybierz się na aktywny odpoczynek w najbardziej tajemniczych górach w Polsce. Pasmo Gór Sowich roztacza się od Barda na południu po Zagórze Śląskie i Lubachów na północny zachód pasmo Gór Sowich i kusi zarówno amatorów spokojnego relaksu, jak i aktywnego wypoczynku na łonie przyrody. Park Krajobrazowy Gór Sowich to propozycja dla jednych i drugich na weekendowy lub kilkudniowy wypad. Aura tajemnicy jedynie dodaje im atrakcyjności.
Najstarsza część Sudetów kryje różne legendy i sekrety, które są strzeżone od wieków. Wywołują różne emocje i kontrowersje. To idealna propozycja na weekendowy wypoczynek dla każdego – wyznaczone są różne trasy piesze oraz rowerowe. Wycieczki wśród malowniczych dolin, wąwozów i wzgórz można organizować o różnym stopniu trudności. Co prawda podziemia Gór Sowich kryją mroczne historie. Nie bez powodu są nazywane krainą tajemnic i legend.
Kompleks Riese w Górach Sowich
Hitlerowcy w Górach Sowich stworzyli podziemny Kompleks Riese (z niem. Olbrzym) – największy projekt górniczo-budowlany nazistowskich Niemiec. Przyjmuje się, że wykopaliska rozpoczęto w 1943 roku na polecenie Hitlera. Góry Sowie wchodziły wtedy w zakres terytorialny Niemiec i były dobrą kryjówką przed aliantami. Są tu mroczne korytarze, tajemnicze przejścia i sztolnie. Wizyta tutaj to duża i bardzo ciekawa lekcja historii, mimo że do dzisiaj plany i cały kompleks kryją w sobie wiele tajemnic. To bez wątpienia jedno z najbardziej enigmatycznych miejsc na terenie naszego kraju.
Największy projekt górniczo-budowlany nazistowskich Niemiec
Podziemne miasto wzbudza kontrowersje wśród okolicznych mieszkańców, ale i historyków. To ogromny kompleks podziemnych tuneli, hal i sztolni połączonych ze sobą i przebiegających przez Zamek Książ, Walim, Jugowice Górne, Włodarz, Głuszycę, Osówkę, Soboń, Sokolec, Wielką Sowę i możliwe, że również Mosznę.
W razie bombardowania kompleks pozostałby nienaruszony – był jednym z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych schronów Hitlera. Dokładne przeznaczenie tego obiektu nie jest znane i nie wiadomo, czy w przyszłości zostanie ujawnione. Niemcy, gdy otrzymali informację o nadchodzących wojskach rosyjskich, zabili większość więźniów i zniszczyli plany oraz dokumentację, a następnie opuścili ten teren.
Szlaki piesze w Górach Sowich
Góry Sowie to pasmo górskie rozciągające się na przestrzeni około 26 km, które zajmuje obszar 280 km2. W jego sercu znajduje się Park Krajobrazowy Gór Sowich obejmujący dwie części – podstawową z centralnym fragmentem Gór Sowich oraz z najwyższym szczytem Wielka Sowa, a także mniejszą część z masywem Włodarza.
Prowadzi tędy wiele ścieżek pieszych i rowerowych, a największą popularność zyskały trasy – Wielka Sowa, Mała Sowa, Sokolica oraz Kalenica. Poza tym znajduje się tu również ponad 100-letnia kamienna wieża widokowa. Można z niej zobaczyć Góry Sowie i Sudety w całej okazałości. Wieża jest symbolem miasta Pieszyce i znajduje się w herbie tego miasta.
Wielka Sowa – najwyższy szczyt Gór Sowich
Wielka Sowa to najwyższy i często zdobywany przez turystów szczyt Gór Sowich. Prowadzi na nią kilka szlaków. Wielka Sowa wchodzi w skład Korony Gór Polski i jest częstym celem miłośników górskich wspinaczek. Wokół niej jest dużo szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych, ale też ścieżek do narciarstwa biegowego. Ze szczytów górskich, podczas wycieczek, można podziwiać roztaczający się z kolei widok na całe Sudety, a także spotkać mieszkańców tego terenu – m.in. muflony.
Mała Sowa – drugi najwyższy szczyt Gór Sowich
Mała Sowa to drugi pod względem wielkości szczyt Gór Sowich. Też jest tu punkt widokowy. Przez szczyt Małej Sowy biegnie żółty szlak na Wielką Sowę zwany Carską Drogą. Można oba szczyty zdobyć podczas jednej wyprawy.
fot. kra686 / Pixabay